Momentum diyeti veya Sibel can diyeti nedir

Sibel can diyeti veya Sibel Can Puan Diyeti olarak lanse edilen, Weight watchers diyeti yada diğer ismi ile Momentum diyeti, etkili bir diyet türüdür. Puan sistemi ile zayıflama olarak yabancı ülkelerde bilinen ve zayıflamak isteyen kişilere herhangi bir diyet kısıtlamasına girilmeksinin herşeyin yemesinin serbest olduğu bu hızlı zayıflama diyetinde, her bir besinin içerdiği kalori oranına ve kilo aldırma riskine göre 1 ile 10 arasında değişen rakamlarla puanlamalar yapılmaktadır. Günlük 16 puan barajını geçmedikçe kişiler her türlü yiyecekten dilediğince yiyebilmektedir. Şayet bir zayıflama programı düşünüyorsanız, Puan sistemi diyeti veya puanlama yoluyla diyet adı verilen momentum diyetini muhakkak denemelisiniz. Momentum diyeti Amerikada o derece popüler hale gelmiştir ki büyük weight watchrs toplulukları kurulmakta ve kişiler bu zayıflama seanslarına ücretli olarak katılmaktadır. Bu sayede hem sosyalleşme olanağı bulmakta hem de zayıflama diyeti esnasında kendisini yalnız hissederek de moralize olmasının önnüne geçmektedir.

En son yenilenen weight watchers momentum diyeti programlarında sizlere diyet uzmanları tarafından nasıl açlıkla başedeceğiniz, nefsinizle mücadele, doygunluk hissinizi artırmanın ve güçlendirmenin yolları, gibi değişik konularda zayıflamayı teşvik edici öğütler verilmektedir.

Momentum diyet programı, Weight Watchers puanlama sistemini kullanmaktadır. Momentum diyetinde dikkat edilecek husus, fiberli lifli meyve ve sebzelerin tüketiminin teşvik edilmesidir. Çünkü lifli yiyeceklerde negatif kalori etkisi denilen, ve sindirim esnasında vücuda daha fazla enerji harcatıcı bir rol oynanmaktadır. Momentum diyetinde karbonhidratlar, proteinler ve doymuş yağlar, bitkisel margarinler gibi kilo aldırıcı şişmanlatıcı yiyecekler nispeten daha az tüketlimeye çalışılmalıdır. Ülkemizde yeni yeni yagın olmaya başlayan momentum diyeti, puanlama ile zayıflama diyeti adlarıyla bilinen bu diyet, Sibel Can’ın çok zayıflaması neticesinde basında ve medyada popüler bir konu halini almıştır. Sibel can, 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde 20 kiloya yakın bir zayıflama başarısı göstererek bu diyeti sansasyonel bir biçimde medyaya tanıtmıştır.

Momentum diyetinin faydaları ve avantajları

——————————————————————————–

Sağlıklı bir besin grubu olan fiberli lifli yiyeceklerin tüketimini teşvik eder.
Momentum puanlama diyeti, en başarılı diyet programları arasındadır.
Yemek yemenin duygusal tatmin yönünü de hesaba katarak diyet uygulayıcılarının doygunluk hissini yaşamalarını önemser.
Momentum diyet süreci ABD’de toplantılar veya internet yoluyla başka insanlarla tanışma ve sosyalleşme olanağı da tanımaktadır.
Doğru ve ispatlanmış, tutarlı bir puanlama sisteminin uygulanmasını hedef alır.
Uzun zamanlı ve kalıcı zayıflama sağlanmasına çalışır.
Kişilerin ihtiyaçlarına göre diyet listesi değiştirilebilir
Dünyadaki bir çok esnek ve popüler diyet programının çekirdeği niteliğindedir.
Vejeteryan diyeti de denilebilir.
Egzersiz ve spor yapmayı teşvik eder.
Erkekler için de kullanışlı ve faydalı bir diyet türüdür.

Momentum diyetinin zararları ve dezavantajları

——————————————————————————–

Her diyette olduğu gibi bırakılması neticesinde kilo alınma riski vardır.
Paun sisteminde puanları hesaplamak bazen zaman kaybına neden olabilir.


Momentum diyeti, puanlama sistemiyle diyet ve zayıflamanın beslenme açısından özellikleri

——————————————————————————–

Momentum (weight watchers) puanlama ve diyet sistemini kullanarak tok karınla ve doygunluk hissi yaşayarak kilo vermenin ve zayıflamanın ne demek olduğunu anlayabilirsiniz. Momentum diyetinde hindi eti, sebzeli tavuk eti, doğal baharatlar, karnıbahar kızartması gibi yiyecekler yoğun olarak kullanılır. Momentum diyet programında ana yemekler ve ara öğünler daima düşük yağ içerirler. Ancak karbonhidrt protein ve yağ alımında vücudun ihtiyaçlarını karşılamaktan da geri kalmaz. Bu saydığım besin grupları, tok kalarak zayıflamak için gerekli olan yiyeceklerdir.

Momentum diyetinde egzersiz programlarının önemi

——————————————————————————–

Egzersiz ve spor hareketleri, momentum diyetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Fazladan kalori harcamak ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için egzersiz hareketleri, pilates veya bir spor ile uğraşan kişiler, hızlı zayıflama ve çabuk zayıflama sürecini yaşarlar. Egzersiz ve diyet sadece kilo vererek zayıflamak için değil, uzun ve sağlıklı bir yaşam için de gerekli şeylerdir.

Sonuç olarak:

——————————————————————————–

Momentum diyet programı, düşük kalorili ve yağlı besinlerle beslenerek ve doygunluk sağlanmasını dikkate alarak hazıranan bir diyet türüdür. Momentum puanlama sisteminde puanlamalar sadece yiyceklere değil, diyet uygulayıcısının yaşı, cinsiyeti, yaşam tarzı, gibi hususlarda da yer almaktadır. İleriki yazılarımda sizlere örnek bir momentum diyeti puanlama tablosu sunacağım.

“Momentum diyeti veya Sibel can diyeti nedir” için 6 yorum

  1. ben 26 yaşındayım.1.61 boyunda ve 70 kiloyum bu diyet programı mantılı ve bilimsel geldiği için uygulamak istiyorum ama besinler ve puanları daha fazla tok tutan ve daha az puanlı besinler neler? bunlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler

  2. Sayın okuyucum Anthuz, yorumunuzda kesinlikle haklısınız. Ama ziyaretçiler sibel can diyeti şeklinde arattıkları için momentum diyeti, puan diyeti, puanlama diyeti şeklinde pek bilinmiyor. Neticede bu diyet nasıl yaygın olarak biliniyorsa bizler de öyle sunmak durumundayız. Momentum diyeti, Sibel Can doğmadan önce de ABD de yaygındı. Ancak yazılı ve görsem medye, sibel Can tarafından uygulanmasıyle puan diyetini meşhur ettiği için öyle bir isimle adlandırılıyor. Siz bu diyete elbette Momentum diyeti diyebilirsiniz. Oldukça sağlam bilimsel temellere dayanan bu diyeti zayıflamak isteyen herkese şiddetle öneririm. Ancak puan barajını 1500 kalori yani 75 puana çekerek uygularsanız belki daha az kilo verme ve zayıflama imkanınız olur. Ancak çok uzun süre, sağlığınıza hiç bir zarar vermeden ve eğlenceli bir biçimde uygulayabilirsiniz. İyi diyetler dilerim.

  3. bu diyeti sibel can diyeti olarak lanse etmek yanıltıcı olur kanaatindeyim,programı son derece mantıklıve bilimsel bulmama rağmen sibel can adı beni tereddüte düşürdü zira kadın ne zaman kilo verse ardından fazlasıyla geri alıyor…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.