Yağ Yakıcı Biotermal besinlerin zayıflamaya etkileri ve özellikleri nedir

Yağ yakıcı besinler ve yiyecekler (meyveler, sebzeler) bizlere doğal yoldan zayıflama olanağı sunmaktadır. Vücudumuzun metabolizmasında gerek kilo almak gerekse zayıflamak için değişik hormonların ve enzimlerin etkileri olmaktadır. Biz bu yazımızda zayıflatıcı ve yağ yakıcı yiyeceklerin ve zayıflama enzimlerinin biyotermal yağ yakıcı özelliklerini inceleyeceğiz.

Günlük hayatta aslında farkına varmadan tükettiğimiz bir kısım besinlerin gerçekten yağ yakıcı özellikleri bulunmaktadır. Düzenli egzersiz ve spora ilave olarak günlük diyetinize ekleyeceğiniz bir kısım yağ yakıcı özelliği bulunan besinler sayesinde bel ve basen incelmesi gibi bölgesel incelme ve zayıflama taktiklerinde başarıya ulaşma şansınız daha yüksek olacaktır.

Özellikle yüksek protein ve fiber içeren yiyecekler, sizler için yağ yakıcı özellik taşıyan en faydalı besin ve yiyecek gruplarıdır. Vücudumuz proteinli yapıları sindirirken, bu sindirim için yağlı besinlere göre daha fazla enerji harcamaktadır. Bu da daha fazla enerji harcanması anlamına gelmektedir. Aşağıda kısaca bahsettiğimiz besinler, göbek, kalça basen yağlarını

Yumurtanın sağlığa zararlı olduğu hikâyesi hep söylenip durulur. Bunun sebebi kolestrol sorunu olan bayanlar ve beyler için 2 yumurtanın günlük kolesterol alımı limitini doldurmasıdır. Ancak son zamanlarda Amerikalı diyet ve beslenme uzmanı bilim adamlarının yaptıkları çalışmalarda kandaki kolesterol oranının kilo verme zayıflama ve diyetle herhangi bir alakasının olmadığı görülmüştür. Yumurtanın sarısında bulunan kolesterol nedeniyle yumurta beyazı ile yapılacak diyet ve rejim çalışmalarında, yüksek oranlı protein diyetlerinde, hızlı ve kalıcı kilo vermek mümkün olmaktadır.

Yumurtada bulunan B12 vitaminleri yağ hücrelerinin yakılmasında ve yağ dokusunun vücuttan eritilerek atılmasında çok hayati bir rol oynamaktadır.

Düşük yağlı diyet ürünleri
Obezite araştırmaları ve makalelerinde yazılanlara göre yağsız yoğurt ve süt içen hanımlarda kilo kaybı oranı, tam yağlı ürünlerle beslenenlere göre % 70 daha hızlı gerçekleşmektedir.

Purdue Üniversitesinde yapılan diğer bir bilimsel araştırmada ise günde 3 bardak yağsız süt içen kişilerde 2 yıldaki kilo kaybı, düşük kalsiyum diyetlerine göre daha fazla olmaktadır. Süt ürünleri sadece kemiklerimizi güçlendirmekle kalmazlar, aynı zamanda düşük yağ ihtivası ile çabuk zayıflama ve hızlı kilo vermede de etkin rol oynarlar.

Günlük süt ve yağsız süt ürünlerini aşırı biçimde tüketmediğiniz sürece bölgesel zayıflama ve bölgesel incelme için ideal besinler olarak tüketebiliriz.Baklagiller
Baklagiller de hasmı zor bir besin grubu olduğu için genelde mide barsak rahatsızlıklarında sebep ve sorun kaynağı olarak görülürler. Ancak diğer yandan da baklagillerin içerisinde bolca protein, fiber lifleri ve demir bulunmaktadır. Fasulye, Bezelye, Nohut, Barbunya gibi baklagillerin hepsi, zayıflatıcı ve yağ yakıcı enzimler içermektedir. Ancak baklagillerden de her besin grubunda olduğu gibi aşırı tüketilmemesi gerekmektedir.


Zeytinyağında bulunan yağ asitleri, iyi ya da faydalı yağ asidi olarak tabir edilen türdendir. Zeytinyağı, içerisinde bulunan tekli doymamış yağ asitlerinin yardımıyla kolesterol, kalp ve damar sorununa iyi gelmekle kalmamakta aynı zamanda içerisinde bulunan bazı yağ yakıcı ve zayıflatıcı enzimler sayesinde bölgesel zayıflama için de fırsat sunmaktadır.

Doğal tahıl ürünleri
Bilhassa yulaf ve çavdar ekmeği gibi ürünlerde bulunan yoğun fiber ve lif maddeleri, negatif kalori etkisi yaratarak, ekmek ile aldığımız kaloriden daha fazlasını bu besinlerin sindiriminde harcamaktadır.

Beyaz ve kırmızı et ürünleri
Balık türlerinden Somon ve Tuna balığı, içerdiği Omega 3 yağ asitleri ve yağ yakıcı enzimleri sayesinde karşı konulmaz bir diyet ürünü olarak göze çarpmaktadır.

Uygun miktarda yenildiğinde özellikle biftek tarzında ince dilimlenmiş ve zeytinyağında iyi pişirilmiş et ve et ürünleri, zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkilere sahiptir. Ancak hindi eti dahil olmak üzere aşırı et tüketimi her zaman zararlıdır. Bu ince çizgiye dikkat ederek zayıflama ve bölgesel incelme çalışmalarımızda yüksek protein ihtiva eden besinlerden azami derecede faydalanmamız yerinde olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.