akupunkturla zayıflama – akupunktur ile zayıflama

Akupunktur ile zayıflama sadece diyet ve egzersiz ya da bölgesel zayıflama yöntemleri ile halledilemeyen durumlarda zayıflamaya yardımcı bir alternatif zayıflama yoldur.

Akupunktur yöntemi ise Çinlilerden bu yana zayıflamak için kullanıla gelen bir tedavi yöntemidir. Akupunktur çok değişik hastalıkların tedavisinde kullanılan genel amaçlı bir alternatif tedavi yöntemi olarak bilinir. Ancak biz burada zayıflama ve kilo kontrolü üzerine akupunktur zayıflama tedavisi yöntemini inceleyeceğiz.

Akupunktur hakkında bilgi vermeden evvel şunu söylemek gerekir ki Akupunktur ile zayıflama, asla mucize sonuçlar beklenmesi gereken bir yöntem değildir. Zaten herhangi bir zayıflama tedavisi yönteminden mucizevi sonuçları ancak aptallar bekler. Ancak diğer yandan da Akupunkturla zayıflama terapisi, hiç te hafife alınmaması gereken bir alternatif zayıflama yoludur.  Fakat sabırlı kişilerin başarılı olabileceği bir zayıflama yolu olduğunu da akıldan çıkartmamak gerekir. Akupunkturla zayıflama sürecinde başarılı olmanın diğer bir anahtarı ise yaşam tarzını değiştirmekten geçer.

*akupunktur nasıl zayıflatır

Akupunktur zayıflatırmı sorusunun cevabı “Elbette zayıflatır” olacaktır. Ancak akupunkurun nasıl zayıflattığı ve zayıflama mekanizmasının nasıl işlediği de kesin olarak bilinmemektedir. Bazı bilimsel çalışmalarda akupunkturla zayıflama seanslarında vücuda batırılan bir takım iğnelerin rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi etkisi olduğu, ve bedende endorfin salgılamasını artırdığı ortaya çıkmıştır. Bu da aşırı yemek yemeye neden olan stres, yorgunluk ve kaygı hallerini ortadan kaldırmakta ve zayıflamak için tokluk hissi oluşturmaktadır. Endorfin hormonu aynı zamanda hormonları çalıştırarak yavaş çalışan organların vücutla uyumlu biçimde daha sağlıklı çalışmasına uygun ortam hazırlamaktadır.  Diğer bir ifade ile akupunktur terapisi metabolizmayı hızlandıran bir etkiye sahiptir.

* Akupunktur Tedavisi

Zayıflamak için akupunktur terapisine başlamadan evvel bu işi hakkıyla yapan doğru düzgün bir doktor bulmak şarttır. Bunun ardından akupunktur uzmanı bir takım testler yaparak sizin duygusal yeme bozukluğu gibi bir rahatsızlığınızın olup olmadığını ortaya çıkartması gerekecektir. Akupunkturla zayıflama tedavisi daha çok duygusal beslenme bozuklukları nedeniyle aşırı beslenen kişilerde işe yaramaktadır. Bu aşamanın ardından aküpunktür uzmanı tarafından vücudunuzun genel enerji düzeyi ölçülerek dil, ağız, yanak gibi bölgelerde ateşli bir hastalığa delalet eden, cilt sarılığı gibi emare ve işaretlerin olup olmadığı incelenir.

*Akupunktur Noktaları

Akupunktur uzmanı hasta hakkında gerekli bilgileri edindikten sonra kulak ve vücudun değişik bölgelerinde bulunan Akupunktur Noktaları tespit edilir. Bunu yaparken akupunktur noktaları haritası veya akupunktur noktaları şeması denilen şemadan faydalanılabilir. Akupunktur Noktaları Çinliler tarafından geliştirilmiş olmasına rağmen Nogier isimli bir fransız Akupunktur uzmanı tarafından şimdiki haline sokulmuştur. Kulaktaki akupunktur noktaları “Adrenal”, “Hipofiz”, “FSH”, “Rahim”, “Tiroid”, gibi isimlerle adlandırılmaktadır. Akupunktur tedavisi haftada bir tekrar edilmesi yeterli olan bir terapi metodudur. Akupunkturun herhangi bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır.

*akupunktur ne kadar fiyatı nedir

Akupunktur fiyatları konusunda bilgi sahhibi olan arkadaşlar bu bilgilerini bizlere yorumlar yoluyla paylaşabilirler.


* Akupunktur tedavisi ne kadar sürer,hangi sıklıkla uygulanır?

Bir seans ortalama 20 dakika sürer. Bazı durumlarda 40-60 dakika kadar uzatılabilir. Seans sıklığı, hastalığına göre her gün haftada 2-3 kez veya haftalık ve aylık şeklinde değişir. Bazı durumlarda ise, her sene belli dönemlerde birkaç seans uygulamak gerekebilir (örneğin alerjik astım ve alerjik rinit(polene karşı allerjilerde) gibi durumlarda,çiçekler açmadan-polenler oluşmadan, yani şubat sonu ve mart ayı akupunktur tedavisini yaptırmak lazım).

* Seans ve kür ne demektir?

Bir akupunktur tedavisine seans denir. 10-15 seans akupunktur tedavisine 1 kür denir. Bazı hastalıkları tedavi etmek amacıyla 1 kür yetmeyebilir. 6 ay yada 1 yıl sonra 1 kür daha yapılabilir.

* Akupunktur iğnesi acı verir mi?

Bir çok kişi bu durumu merak eder. Akupunktur neredeyse ağrısız bir tedavi yöntemidir. İğneler çok incedir ve iğne batırılırken çok hafif bir sinek ısırığı hissi olur. İğne çıkarılınca acı vermez.

* Akupunktur hangi tür hastalıklarında kullanılır?

Akupunktur bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Başta şişmanlık, sigara bağımlılığı, boyun fıtığı, bel fıtığı, siyatik, migren, fasiyal paralizi-yüz felci, trigeminal nevralji, sinüzit, alerjik rinit-saman nezlesi, mide ve bağırsak şikayetlerini tedavi etmektedir.

* Akupunkturun yan etkisi var mı?

Hayır. Çünkü dışardan herhangi bir ilaç veya kimyasal madde verilmez. Akupunktur vücutta ki bulunan ilaçları ve hormonları harekete geçirerek hastalıkları tedavi etmektedir.

* Şişman ve kilolu çocuklarda akupunktur ile zayıflama tedavisi yapılır mı?

Evet. Fakat çocuklarda iğne yerine lazer ile akupunktur yapılır.

* Akupunkturun etkisi psikolojik mi?

Hayır. Akupunktur’un etkileri laboratuar ortamında kanıtlanmıştır. Ayrıca küçük çocuklarda ve veterinerler tarafından hayvanlarda uygulanan akupunktur tedavisinde iyi sonuçlar alınmıştır ki bu hasta gruplarında bir psikolojik etkinlik  olması söz konusu olamaz.

* Akupunktur nasıl insanları zayıflatır?

Akupunktur diyet yapmayı kolaylaştırır. Akupunkturun sayesinde diyet yapanın iradesi güçlenir. Akupunktur hipotalamusta ki iştah merkezin çalışmasını inhibe eder (durdurur) ve böylece diyet yapan az yemekle doymaya başlar. Akupunkturun sinir sisteminin üzerinde etkisi olduğu için hasta diyet sırasında sinirli olmaz, halsizlik ve baş ağrıları olmaz. Mide asit salgısını azalttığı için hastanın mide kazıntıları olmaz. Akupunktur bağırsakları çalıştırdığı için hasta diyet sırasında kabızlık çekmez. Böylece hasta  zorlanmadan ve pes etmeden istediği kiloya ulaşır. Akupunkturun sayesinde hasta istediği bölgeden-sorunlu olan bölgeden kilo verir (basenleri geniş olan basenden verir,gövdesi kalın olan gövdeden kilo verir).

* Akupunkturlazayıflama yağ dokudan mı yoksa kas dokudan mı olur?

Akupunkturla zayıflayanlarda eğer sağlıklı beslenmeye dayalı diyet listesi verilirse kilo kaybı yağ kitleden olur (kas dokudan değil). Bunun kanıtı da var. Özel bir tartı ile vücut analizi yapılmakta, vücudun yağ oranı, kas ve su oranları ölçülür. İlk  tedaviye başladığımız zaman vücudun yağ oranına, kas ve su oranına bakılır, sonra zayıfladıkça bu verilere tekrar tekrar bakılır ve sonuç olarak yağ dokusunun eridiğini somut olarak görebiliriz.

* Akupunkturla zayıflama tedavisi uygulanırken spor yapmak şart mı?

Eğer akupunkturla beraber spor yapılırsa kilo vermemiz hızlanır ve aynı zamanda kilo verirken vücut kendini daha hızlı toparlar ve sarkmalar ciddi boyutta önlenir. Kalori harcamak ve yağların yakılmasını sağlamak için en azından 45 dakika-1 saat arası egzersiz yapmalıyız. Daha kısa süreli egzersizler ancak kasların yorulmasına sebep olur. Egzersiz aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır.

* Akupunkturdan sonra verilen kilolar geri alınır mı?

Akupunktur zayıflama tedavisi bittikten sonra veya her hangi bir sebebe bağlı akupunktur tedavisi sonlanmadan bırakılırsa verdiğiniz kiloları geri almasınız. İdeal kiloya ulaştıktan sonra sporu bırakırsak, gereğinden fazla miktarda yemek yersek, düzensiz beslenmeye başlarsak  ve öğün atlamaya başlarsak önceki kilolara tekrar döneriz. Bu nedenle tavsiyemiz sporu ömür boyu düzenli olarak haftada en az 2-3 kez ve 1 saat süreyle yapmak ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı olarak kabul etmek ve uygulamak  olacak.

* Akupunktur iğneleri hastalık bulaştırır mı sağlıklı mı?

Her hastanın kedisine ait iğneleri olmalı. Seanslar arasında o iğneler sterilize edilmelidir. Kimi iğneler tek kullanımlıktır ve seans sonrası çöpe atılır. Bu gibi koşullara dikkat edilirse ve yeterli eğitim almış bir doktor tarafından tedavi uygulanırsa, akupunktur çok güvenli bir tedavi metodudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.