OEM zayıflama ilaçları ve ürünleri ne demektir zararları nelerdir?

Geçenlerde çin alışveriş sitelerinden birisinde gezerken, çin herbalist bitkisel zayıflama ilaçları satan bir firmanın ilanına rastladım. Firma yetkilileri, kişiye özel zayıflama ilaçları üretebileceklerini ve dilediğiniz ad ve markada ve hatta ambalajda sizlerin kişiselleştirdiği bir üretimi yapabileceğini taahhüt etmekteydi. İşi biraz daha araştırınca bunun sadece çin de değil tüm dünyada adeta bir sektör halini geldiğini gördüm. Bu konuda ciddi endişelerim oluştu ve bu endişelerimi siz sevgili okurlarımla paylaşayım dedim.

Piyasada dolaşan onca zayıflama ve diyet ilacının temelinde en ufak bir bilimsel araştırma vs yoktur. Bu ilaçların büyük kısmı yukarıda bahsettiğim ısmarlama yöntemiyle zayıflama ve diyet ürünleri satan firmalardan temin edilmektedir. Dilediğiniz marka ve isimde sizlere ürün imal ve temin edilmektedir. Bu tür zayıflama ilaçlarının piyasada oldukça yaygın olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak elbette tüm zayıflama ürünü satan üreticileri bu kategoriye koyamayız. Ancak piyasada denetim yoksunluğu ve devletin gereken ciddiyeti sergileyememesi nedeniyle önüne gleen kişinin zayıflama ve diyet ürünü satma şansı da bulunmaktadır. Bu tür ürünlerin sağlığa ne tür etkilerinin olduğu bilinmemekte ve belki de kanser, kalp krizi gibi ölümcül hastalıklara neden olabilecek türdeki sağlık risklerine de girebilmektedir. Bırakalım bu tür ciddi riskleri, en azından vücudumuzun hormon dengesiyle oynayan ilaçları kullanma riskimiz bulunmaktadır. OEM adı verilen zayıflama etken maddeleri kullanılmaktadır. Bu etken maddelerin büyük kısmı, piyasadaki tüm zayıflama haparında bulunan yağ yakıcı enzimlerdir.


Aldığınız zayıflama haplarının veya ürünlerinin tarım bakanlığı ve sağlık bakanlığından izinli ve onaylı olmasına dikkat ediniz. Bu iki kurumun ikisinden de izinli üretim yapılması oldukça önemlidir. Üretici şirketi, izini, iletişim adresi belli olmayan zayıflama ürünü satan üreticilerden ürün almayınız. Aksi taktirde ölüm riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.