zayıflama hapı ile zayıflama ve zayıflama ürünleri

Zayıflama hapları vb zayıflama ürünleri, ülkemizde son birkaç yıldır iyice yaygınlaşan ve en hızlı zayıflama sağlayan bir zayıflama yöntemi olarak göze çarpmaktadır. Zayıflama haplarının vücutta ne tür bir etkiyle zayıflama sağladığı genelde okuyucu yorumları tarafından oldukça sık bir biçimde sorulan bir sorudur. Daha önemlisi okuyucu yorumlarında, lida, formula 7, acai berry, acı cehre, biber hapı, meksika biberi, sandoloz sakızı hapı gibi bir çok zayıflama hapı hakkında enteresan sorular sormaktadır. Her bir ürünün kendine göre artıları ve eksileri olabilir. Benim sizlere bu hususta her bir zayıflama hapı veya zayıflatan ürünler hakkında şöyle yada böyledir demek yerine, sizlere bu kouda önemli ipuçları vereceğim. Bu ipuçları ve öneriler sayesinde sizler de hangi zayıflama hapının işe yarayıp yaramayacağını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Zayıflama hapı olarak bilinen ürünlerin hepsi, bizim bildiğimiz tarzda zayıflama metabolizmasını manuple ederek – oynayarak değiştiren ilaç türü ürünler değildir. Kimi bazı zayıflama hapları ise gerçekten zayıflama ilacı biçiminde tabir edilebilecek nitelikte olan zayıflama ürünleridir.

Ancak piyasada yer alan bir takım zayıflama hapları ise bitkisel maddelerden yapılan ve bir nevi diyet katkısı “Dietary Supplement” niteliği taşıyan destek maddeleridir. Zayıflama haplarının diyet destek maddelerinden temel farkı, hapta bulunan biyokimyasal maddeler ile vücudun metabolizmasını etkileyerek vücudun yağ yakma sistemini doğrudan etkilemesidir.

Bu tür zayıflama haplarında efedrin, Diethylcathinon, Rimonabant, SR141716, Acomplia, Bethin, Monaslim, Remonabent, Riobant, Slimona, Rimoslim, and Zimulti, Riomont, * Benfluorex, Butenolide,Cathine,Diethylpropion,FG-7142,Phenmetrazine,Phentermine,fenylpropanolamin,Pyroglutamyl-histidyl-glycine,Sibutramine,Amfetaminler (Adderall, Vyvanse, Dexedrine), Benzphetamin (Didrex),Dexmethylphenidate (Focalin), Glucagon (GlucaGen), Methylphenidate (Ritalin, Concerta), Phendimetrazine (Bontril), Phenethylamine (Trimspa) gibi bir çok etken maddeler vardır. Bu iştah kesici maddelerden 1 yada birkaçı en azından bir zayıflama hapında mevcuttur. Tabi bu tür ilaç niteliği taşıyan zayıflama haplarının doktor kontrolünde tüketilmesi gerekir.


Zayıflama hapları bu şekilde ilaç etkisi ile insan metabolizmasını etkiliyorsa bu durumda üretiminde ve ithalatında Sağlık Bakanlığı onayı gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı onayı olmayan zayıflama hapları korsan niteliktedir.

Ancak piyasada satılan bir çok zayıflama ürünü, her ne kadar zayıflama hapı veya zayıflama ilaçları olarak tabir edilse de teknik olarak bu zayıflama ürünleri aslında sadece destek ilaçlarıdır. Diğer bir ifadeyle vitamin hapları gibi aynı statü ve etkidedir. Bu tür zayıflama haplarında ise gıda katkı maddesi gibi bir işlevi olduğu için sağlık bakanlığı onayı gerekmez.

Zayıflamaya yardımcı ilaçlar adı verilen bu hapların ithalatı ve üretimi, Tarım Bakanlığı onayı ile yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığının zayıflamaya yardımcı olan bu tür katkı destek ürünlerine herhangi bir onay vermesine gerek ve lüzum yoktur. Çünkü zayıflamaya yardımcı haplarda bitkisel özler kullanılır. İlaç etken maddeleri asla kullanılmaz ve kullanılmamalıdır da..

Zayıflama hapı alırken dikkat edeceğiniz temel husus, kullandığınız ilacın gerçekten ilaç niteliği taşıyan etken maddeler içerip içermediğidir. Şayet içeriyorsa bu durumda sağlığa potansiyel risk olacağı için doktor reçetesi ile alınmalıdır. Ancak Zayıflamaya yardımcı haplar dediğimiz bitkisel maddeler içeren zayıflama haplarında ise bu tür kimyasal maddelere rastlanmaz.

Bu nedenle zayıflama hapı alırken içerisindeki etken maddeyi araştırın. Şayet bitkisel özler ve ürünler kullanılmışsa sorun yok. Bitkisel ürünlerdeki doğal yağ yakıcı ve iştah kesici maddeler nedeniyle doğal bir zayıflama sağlanabilmektedir. Ancak zayıflama ilaçları niteliğinde bir ürün ile karşı karşıya iseniz Sağlık Bakanlığı onayını muhakkkak isteyiniz. Tereddüt halinde bu zayıflama ilacını doktorunuza gösteriniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.