zayıflama ilaçları bitkisel zayıflama ilacı yan etkileri ve zararları kullananlar yorumları

zayıflama ilaçları bitkisel zayıflama ilacı yan etkileri ve zararları kullananlar yorumları

Günümüz toplumlarında hareketsiz yaşam tarzı yaygınlaştıkça obezite ve fazla kilo sorunu iyice içinden çıkılmaz hal alıyor. Tabi bu sorun da beraberinde kendi sektörünü ortaya çıkarıyor: zayıflama ilaçları, bitkisel zayıflama hapları, bölgesel zayıflama yöntemler, zayıflama kampları, zayıflama ameliyatları, zayıflama aletleri, diyet kitapları bunlardan başlıcaları..

Zayıflama ilaçları bunlar içerisinde ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Zayıflama ilaçlarının en iyi zayıflama yöntemi olup olmadığı tartışmalıdır. Ancak su götürmez bir gerçek var o da en yaygın zayıflama yolu, zayıflama ilaçları kullanımıdır. Zayıflama ilaçları bundan 30 sene öncesinden başlayarak tıbbi tedavilerde obezite tedavisi için kullanılmaya başlanmış ve daha sonra artan ilgi ve talep nedeniyle ticarileştirilme aşamasına gelmiştir. Günümüzde zayıflama ilaçları denilince içerisindeki etken maddelere bakılarak 2 ana ayrım yapmak mümkündür:

1) Anti obezite ilaçları
2) Bitkisel özlü zayıflama tabletleri

Bunlardan ilki yani obezite tedavisinde kullanılan zayıflama ilaçları, aslında tam manasıyla ilaç tabirine uymaktadır. Vücudun yağ yakımı, iştah, insülin metabolizması gibi kilo alımına neden olan değişik biyo mekanizma türevlerini bir tür manüplasyon ile etkileyerek kilo alımının engellenmesi veya zayıflama ya yol açan ilaçlardır. Obezite tedavisinde kullanılan zayıflama ilaçları kesinlikle doktor kontrolünde ve reçete ile kullanılmalıdır. Bizler kesinlikle reçete ile satılan (satılması gereken) zayıflama ilaçlarını reçetesiz kullanmamalıyız. Peki bir ilacın ilaç tabir edilen sınıfa girip girmediğini nasıl anlayacağız? Sorunun cevabı oldukça basit: Zayıflattığı iddia edilen ilaç, bitkisel karışım, gıda destek ürünü vs hangi ad ile satılırsa satılsın içerdiği etken maddeyi bilmemiz gerekmektedir. Reçete ile satılan zayıflama ilaçlarında genel olarak şu etken maddeler yer almaktadır:

Orlistat: Xenical ismiyle Roche firması tarafından satılan ve Sağlık bakanlığınca piyasadan çekilen zayıflama ilacının etken maddesidir.
Sibutramine: Reductil olarak bilinen meşhur zayıflama ilacı içerisinde yer alan etken maddedir. Okurlar merak edecekler, reductil yasaklandı mı diye. Ülkemizde halen kullanımı serbest olan ve eczanelerde satılan Sibutramine içeren Reductil zayıflama ilacı, AB ülkelerinde şu anda yasaklı ilaç durumundadır.

Rimonabant: İntihar eğilimlerini artırdığı iddia edilen ve satışı durdurulan Acomplia zayıflama hapının etken maddesidir.
Metformin: Tip 2 diyabet hastaları tarafından kullanılan zayıflama ilaçları içerisinde bulunan bir etken maddedir.

Exenatide: Doygunluk ve tokluk hissi verdiği için zayıflama haplarında kullanılan bir etken maddedir.

Pramlintide: Pankreas salgısını düzenleyerek tokluk ve doygunluk hissi oluşturur.

Zayıflama ilaçları sağlıklı mı?


Gördüğünüz gibi zayıflama ilaçları içerisinde kullanılan etken maddeler 2 elin parmaklarının sayısından daha fazla değildir. Bu maddeleri içeren zayıflama haplarının zararları ve yan etkileri arasında, yüksek tansiyon, nabız artışı, kalp çarpıntısı, görüş bozulmaları, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkiler görülebilmektedir. Zayıflama haplarının özellikle kalp, şeker ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları bulunan kişilerde ölüme kadar uzanabilen riskleri de mevcuttur. O nedenle bir zayıflama ilacı denenecekse kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekir. Eczanede reçetesiz satılsa bile kendi sağlık durumunuzdan emin değilseniz doktor kontrolüne girmeden evvel kullanmak büyük zararlara neden olabilir.

Bitkisel zayıflama hapları ve ilaçları:

Bitkisel özlü zayıflama ilaçları hakkında da birşeyler demeden yazıyı bitirmek olmaz. Piyasada bitkisel özlü zayıflama ilaçları olarak tanıtılan ürünlerin bir kısmı yukarıda sayılan kimyasal maddeleri içermektedir. Bu tür zayıflama ilaçlarının piyasada yasaklanmış olan diğer zayıflama haplarından hiç bir farkı yoktur. Diğer bir kısım doğal zayıflama ürünleri ise zayıflatan bitkiler olarak bilinen bir takım bitkilerin özlerinden imal edildiği ve aslında gıda takviyesi niteliğinde olduğunu söylemeliyiz. Bu tür ürünler her ne kadar zayıflama ilaçları kadar mucizevi sonuçlar vermese de uzun vadeli kullanımda sağlıklı zayıflama için en ideal kilo verme yolunun olduğunu söyleyebiliriz. Acai berry, formula 7, formula 21, lahana hapı, maydonoz hapı, yosun hapı, ve adını saymadığım bir çok zayıflatan bitkiden elde edilen özlerle üretilen bu gibi bitkisel özlü ürünler bu saydığımız gıda takviyesi sınıflandırmasına girmektedir. Ancak yine de kendisini bitkisel zayıflama hapı olarak tanıtıp aslında sentetik etken maddeler kullanan üçkağıtçılar da mevcuttur. Bu gibi zayıflama hapları zaten basında ölüm haberleri ile birlikte anılmaktadır. Hangi hapların iyi hangilerinin kötü olduğunu araştırıp bulmak, biraz da kullanıcının sorumluluğu olup zayıflama hapını kullananlar’a düşmektedir.

Etiketler: zayıflama ilaçları 2010, zayıflama ilaçları bitkisel, zayıflama ilaçları fiyatları, zayıflama ilaçları isimleri, zayıflama ilaçları listesi, zayıflama ilaçları yorumları, zayıflama ilaçlarının isimleri, zayıflama ilaçlarının yan etkileri, zayıflama ilaçlarının zararları,

“zayıflama ilaçları bitkisel zayıflama ilacı yan etkileri ve zararları kullananlar yorumları” için 8 yorum

  1. bitkisel lif tablet ve formül 2.yi aldım.2.gün mide ağrısından geberiyorum .bıraktım. ilaçlar elimde kaldı. neyse parası önemli değil bir yerde demek ki yan etkisi var :(((((((.

  2. bende hangisini alcam karar veremedim bu papila yazdığınız dem natural papilamı ondanmı aynımı yani bundanmı kullansam 90lardayım daha 20li yaşlarda yardımcı olun napmalıyım

  3. ben papila kullanıorum.15 günde 5 kilo düştüm.cok uyuyorudm.daha enerik hale geldim.az uyuyor.kendim kalp hastasıyım.kullanmadan önce testler yaptırdım..şeker ve kolestrolümde düşüş hayret verecek

  4. BEN DE ZAYIFLAMA İLAÇLARI KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK VE ONDAN SONRA EN İYİ ZAYIFLAMA İLACI NI BULUP KULLANMAK İSTİYORUM. KİMİLERİ KULLANDIKLARI ZAYIFLAMA İLAÇLARINI ÖVÜYOR KİMİSİ İSE ZARARLARI VE YAN ETKİLERİNDEN BAHSEDİYOR. BU YAZIYI OKUMADAN ÖNCE AKLIM ÇOK KARIŞIKTI. SAYENİZDE ZAYIFLAMA İLAÇLARI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLDUM. ÇOK TEŞEKÜR EDERİM. ARKADAŞLAR DA ZAYIFLAMA İLACI KULLANDIKLARI VEYA CEVRELERİNDE KULLANANLARIN YORUMLARI VE TECRÜBELERİ HAKKINDA BİZLERLE PAYLAŞIMDA BULUNURLARSA ÇOK SEVİNİRİM.

  5. valla ben bir zayıflama hapı kullandım etrafımda da çoktu ve ciddi anlamda kilo verdim şu an doğum yaptım e fazlam var emzirme işlemim bitsin tekrar kullanıcam .kuzenim 70 kilodan 49a düştü manken gibi oldu..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.