Doğal Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama Yöntemleri
Her kadın , çözülmesi gerçekten zor olan zayıflama problemini kalıcı ve sağlıklı bir şekilde çözmek istemektedir. Her ne kadar ani kilo kaybı ve zayıflama olanağı sunan, zayıflama hapları, bitkisel zayıflama ilaçları, zayıflama ameliyatları, zayıflama bantları gibi bazı çözümler yer alsa da bunların bir kısmı terkedildikten sonra yaşam ve yeme içme tarzımızı değiştirmediğiz sürece aşırı kilolara kesin ve kalıcı çözüm sunmamaktadır. Ayrıca gerek piyasada dolaşan sahte ilaçlar gerekse tüketicinin bilinçsiz zayıflama çabaları bu ürünlerin bir kısmının sağlığımızı etkileme riskini bile yanında taşıyabilmektedir.

Sizlere hızlı zayıflama sağlayan mucizevi formüller verdiğimiz zaman da oluyor. Ancak okurlardan gelen yorumlar ve istekler doğrultusunda en doğal ve sağlıklı zayıflama yöntemlerinin neler olduğunu bir kez daha sizlere hatırlatmak amacıyla bu makaleyi hazırlama ihtiyacı duydum.

Sağlıklı bir zayıflama yöntemi uygulayarak bir günümüzü nasıl geçirmeliyiz.
Öncelikle sabah kahvaltısından önce 30 dakikalık bir yürüyüş ile başlamalıyız. Kahvaltıda haşlanmış patates, öğle yemeğinde sebzece zengin bir diyet menüsü takip ederek akşam yemeğini ise proteince zengin bir akşam yemeği ile günü kapatıyoruz. Akşam 7 den sonra mümkünse hiç birşey yememeliyiz.

Zayıflama ve kilo verme yöntemleri arasında diyet ve egzersiz en fazla korkulan ve tercih edilmeyen 2 yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bunlardan diyet, daha çok açlık yüzünden zayıflama esnasında bizleri stres altına tutmakta ve o nedenle de bazı kişilerde bir takım moral bozukluğu gibi belirtiler geliştirebilmektedir. Egzersizle zayıflama ise çoğumuzun alışık olmadığı spor ve egzersiz gibi bir iyi alışkanlığı bizlerin hayatına kazandırmaya çalışmaktadır. Ancak daha önce hayatının herhangi bir bölümünde spor ve egzersiz geçmişi olmayan kişilerin egzersizle zayıflama meselesi oldukça zorlamaktadır. Vücudun gerek kondisyon gerekse fizik olarak alışık olmadığı egzersizler bizlerin egzersizle kilo verme ve zayıflama alışkanlığı kazanmasının önündeki en büyük engeldir. Bu psikolojik bariyeri yenmek elbette kolay değildir. O nedenle çocuklarımıza en azından lise dönemine kadar bir spor dalı ile ciddi manada ilgilenme alışkanlığı kazandırmak lazımdır. Geçmişinde herhangi bir spor branşı ile alakadar olup antrenman ve antrenman öncesi ısınma egzersizleri tekniklerini bilen kişiler, bunu yaşamının ileriki dönemlerinde de zayıflamak için kullanabilirler. Ancak egzersiz ve spor geçmişi olmayan kişiler için her şey bitmiş değildir. Bu tür kişiler toplumun büyük çoğunluğunu oluştururlar. Sizler için başlangıçta hafif ama etkili zayıflama egzersizleri ve zayıflama hareketleri uygulanmalı zamanla vücut alıştıkça bünyenize ugun daha kompleks hareketler geliştirmelisiniz. Yanlış egzersizlerin uygulanması neticesinde vücudunuza erken ve aşırı yüklenirseniz bu durumda fiziksel ve zihinsel yorgunluk baş gösterebilir. Bu tür aşırı yüklenme risklerinin önüne geçebilmek için kardiyo egzersizleri denilen zayıflatan ama yormayan hareketler ile yorgunluk sendromuna girmenize engel olabilirsiniz.

Egzersizler arasında pilates, yoga gibi bir takım uzakdoğu egzersiz disiplinleri, hem beden sağlığını hem de ruh sağlığını iyileştirebilmektedir. Bu tür hareketler ile hem vücudumuza esneklik ve direnç kazandırabiliriz hem de ruh sağlığımıza olumlu katkılarda bulunabiliriz.


Atalarımızın medeniyeti tam manasıyla geliştirmesinden evvel doğal ortamda yüz binlerce yıl yaşadığını ve bitkisel gıdalarla beslendiğini biliyoruz. Atalarımızda obezite ve fazla kilo diye bir sorun yoktu. Muhtemelen lügatlarında da şişman ve aşırı kilolu tabirleri de yer almamaktaydı. Bunun nedeni ise insanoğlunun genetik kodu da bitkisel beslenme ve az yemeye çok harekete programlanmıştır. Atalarımız bu biyolojik programa harfiyyen uymaktaydılar. Ancak son 200 yıldır sanayi devriminin gelişmesiyle beslenme kalıplarımız kökten değişmiş ve genetik kodlarımızla taban tabana zıt bir beslenme ve diyet anlayışı türemiştir. Az hareketli yaşam tarzı tam manasıyla kalori bombası yiyeceklerle desteklenmektedir. Bu durum ise obeziteden kardiyo vasküler hastalıklara kanserden genetik sorunlara kadar çok geniş çapta sağlık sorunları ile bizleri baş başa bırakmaktadır. Bu nedenle atalarımızın takip ettiği beslenme rejimini inceleyip, zayıflatan bitkiler, bitkisel şifa maddeleri, meyveler ve sebzeler gibi geniş bir bitkisel kaynaktan azami derecede faydalanmalıyız.

Atalarımız genelde kuş eti, balık eti, yumurta ve selüloz bakımından zengin olan bitkisel ürünler: yabani meyve, ot, yumrular, vb. yiyecekler ile beslenmekteydi. Tahıl tüketimi ise eski mısır uygarlığından daha öncesi olmayan bir besin tüketimi alışkanlığıdır. Bu nedenle aşırı karbonhidrat içeren tahıl ve benzeri besinlerin ( mısır, patates vb) diyet listemizde mümkün olduğunca az yer kaplaması gerekmektedir. Aynı şekilde yağlar da uzak durmamız gereken besin grubundadır. Erkekler daha çok yağlı besinler nedeniyle şişmanlama ve kilo almaya meyilli iken kadınlarda ise karbonhidratlı kilolar şişmanlık yapar. Buna da dikkat etmeli ve beslenme alışkanlıklarımıza yön vermeliyiz.

Zayıflama yöntemleri ve zayıflama tavsiyeleri olarak aklınıza gelen ve paylaşmak istediğiniz değerli görüş ve düşüncelerinizi bizlere yorum olarak yazarsanız çok seviniriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.