Zayıflamak için ne yapmalı — zayıflama için neler yapmalıyım

Zayıflamak için ne yapmalı sorusu aslında aslında Zayıflamak için ne yapmalıyım, yapmalıyız veya yapılmalı gibisinden değişik soru cümleleri ile aklınıza gelen bir sorudur. Elbette zayıflamak için çok şeyler yapılabilir. Ancak herkes için farklı zayıflama teknikleri ve yöntemleri işe yarar. Kimisi için oldukça kesin bir zayıflama çözümü olan bir yöntem, başka birisinde hiç işe yaramayabilir. Yani diğer bir ifadeyle her yiğidin yoğurt yiyişi ayrıdır. Her birimizin anne ve babalarımızdan aldığımız genetik şifreler, metabolizma hızı ve özellikleri, kas ve kemik yapısı, risk faktörleri (obezite, diyabet, kolesterol vb) veya yeme içme alışkanlıklarımız bizlere en etkili yoldan zayıflamak için ne yapılmalıdır sorusunun cevapları olarak bir köşede gizlenmiş şekilde çözülmeyi beklerler.

Aslında beslenme ve diyet uzmanlarının yaptığı temel analiz, kişisel kilo alma ve zayıflama özelliklerini ortaya çıkararak kişiye özel en etkili zayıflama yolunu keşfetmekten başka birşey değildir. Tabi işi profesyonellerin yaptığı gibi yapamasak ta kendi çapımızda bir checklist hazırlayarak zayıflamak için neler yapılabileceğini tespit edebiliriz.

Şimdi sizlere örnek bir zayıflama cheklist i nasıl yapılır onu göstereceğim. Bunun için soru cevap şeklinde giderek doktorların hastalarından aldıkları anamnez gibi bir tahlil yapacak ve şişmanlığımızın sebeplerine inerek nasıl zayıflanır sorusunu kişiselleştireceğiz.

1. aşama: Gerçekten şişman mıyım:

Bu sorunun cevabını IBM veya bizim dilimizde beden kitle endeksi vermektedir. Beden kitle endeksi daha önceki makalelerimizde incelediğimiz bir konuydu. Beden kitle indeksi, kilomuzun karesinin boyumuza cm cinsinden bölünmesi ile ortaya çıkan rakamdır. Bu sonuca göre aşağıdaki tabloya bakarak hangi grupta olduğumuza karar vereceğiz. Kısaca tekrar hatırlamak gerekirse aşağıdaki tabloyu bir incelememiz gerekecek:

< 18,5 Zayıf
18,5 – 25 Normal kilolu
25 – 30 Fazla Kilolu
30 – 35 Obezite grubu  I
35 -40 Obezite grub II
> 40 ölümcük risk taşıyan obezite grubu

Şayet IBM ölçümüz 30 dan yukarıysa bu durumda zayıflama yollarını aramamız gerekecektir. 25 – 30 arası beden kitle endeksine sahip kişiler ise genelde estetik görünüm kaygılarıyla zayıflama çabalarına giren gruptur. Onlara ne zayıflayın deriz ne de zayıflamayın…  En son grupta 40 dan fazla Beden Kitle İndeksi sonucu çıkanlar ise kesinlikle uzman doktorlar eliyle obezite tedavisi geçirmeleri gereken gruptur. Şimdi bu sonuca göre kilolu olup olmadığımızı analiz ettik.  I. obezite (hafif ölçekli aşırı kiloları olanlar) grubundan olduğumuzu varsayarak zayıflama checklist imize devam ediyoruz.

2) Hareketli bir yaşam sürüyorum — hareketsiz bir yaşam tarzım var:

Hareketli bir yaşam tarzından kasıt haftada en az 15 km yürüyüş veya ona eşdeğer miktarda egzersiz ve spor yapmaktır. Şayet egzersiz yapmıyorum yani hareketsiz yaşıyorum diyorsanız kilo almanın nedenleri arasında size en çok yakışanı hareketsizlik olacaktır. Bunun çözümü ise basit: Bolca spor ve egzersiz yapmak…. Şayet hareketli bir yaşam tarzım var ama yine de kilo alıyorum diyorsanız 3. aşamaya geçiyoruz.

3) Ailemde veya ebeveynlerim arasında aşırı kilolu insanlar var — Ailemde veya ebeveynlerim arasında aşırı kilolu insanlar yok:

Burada aşırı kilolarınızın genetik faktörlerden dolayı olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Şayet ailenizde aşırı kilolu kişiler varsa ( anne baba amca dayı hala teyze vb) bu durumda genetik olarak şişmanlığa yatkın bir bünyeye sahipsiniz demektir. Bu durumda yeme içme gibi alışkanlıklarınızı dizginlemeniz gerekecektir. Diyet formüllerinin en fazla işe yaradığı grup, kalıtsal şişmanlık riski taşıyan kişilerin oluşturduğu bu gruptur. Ama ailede herkes normal kilolarda seyrediyor ise bu durumda sizin şahsınıza özel bir takım sağlık sorunları ( hormon bozuklukları gibi) olabilir.  Bu durumda doktor kontrolünde ilaç ve hormon tedavisi gerekebilir.


4) Ergenlik döneminde kilo aldım – Orta yaş döneminde kilo aldım:

Ergenlikte aşırı kilolar büyüme hormonları ile cinsiyet hormonlarının uyumsuz çalışmasından kaynaklanır. Bir miktar sabredip 18 li yaşları bulmayı beklemeliyiz. O döneme kadar kesinlikle egzersiz  spor dışında diyet veya diğer yollara başvurmayın.  Şayet orta yaşlarda kilo almaya başladıysanız bu durumda yaştan kaynaklanan bir metabolizma yavaşlaması sorunu olabilir.

5) Bu son aşamada sağlık sorunlarınızın olup olmadığını ele alacağız. Genelde diyabet, kolesterol gibi hastalıklardan muzdarip kişilerin aynı zamanda aşırı kilolardan da muzdarip olduğunu görürüz. Burada temel sorun metabolizma bozukluklarıdır. Tıbbi tedavi gerekebileceği gibi, bitkisel çözümler, zayıflatan bitkiler, zayıflatan meyveler, zayıflatan sebzeler gibi yöntemlerle de aşırı kilo sorununu çözebilirsiniz.

6) Yukarıdaki ihtimallerin hiç birisi olmadığı halde aşırı kilolarım var ve zayıflamak istiyorum diyorsanız bu durumda teknolojinin ve tıbbın bize verdiği bilimsel olanaklardan faydalanabiliriz. Zayıflama hapları, zayıflama jelleri, bölgesel zayıflama yöntemleri (liposuction, lipoliz, ultrashape, Hypoxi, karpoksiterapi, oksijenoterapi,) zayıflama aletleri,  diyet ve zayıflama bitkisel destek ilaçları gibi bir  çok zayıflama yöntemi ve tekniği denenmek için bizleri bekliyor.

“Zayıflamak için ne yapmalı — zayıflama için neler yapmalıyım” için 1 yorum

  1. aldıgım formula 21 form zayıflama tableti ile istemedigim kilolardan kurtuldum çok mutluyum herkeze tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.