Zayıflamak için Pratik Yöntemler

Bir çok insan için 1 yılda 10 kilo vermek zor bir hedef ve hatta ulaşılması güç bir hayaldir. Ancak uygulayacağınız bazı pratik zayıflama ve incelme yöntemleri ile bu hayalinizi gerçeğe dönüştürmeniz pekala mümkündür.
Aşağıda sizlere lazım olacak 10 pratik kilo verme taktiğini sunuyorum. Umarım sizlerde de 6 ayda 5 kilo ve yılda 10 kilo zayıflamak gibi hoş neticelere sebep olur.

1. Mutlaka her öğünde ve yemekte proteince zengin ama yağı alınmış, kaşar peyniri, beyaz peynir, lor peyniri, örme peynir, krem peynir, yoğurt, süt gibi besin grupları yanında, et, beyaz et, yumurta, balık eti, bal, gibi hayvansal gıdalar ve baklagiller ve diğer proteince zengin bitkisel kaynaklardan da faydalanmamız gerekir. Proteince zengin ve yağ bakımından fakir yiyecekleri tüketirsek, uzun süreli diyetlerin verdiği bitkinlik ve yorgunluğa yakalanmadan sağlıklı zayıflama olanağında kavuşuruz.

2. Her öğünde mutlaka bir yumruk büyüklüğünde tahıl ve nişastalı besin tüketiniz. Bu yyieceğiniz besin, pasta ekmek, kek, kurabiye gibi çeşitli nişastalı ve karbonhidratlı ürünler olabilir.

3. Öğünlerinizde yiyebildiğiniz kadar sebze ve meyve tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

4. Yemeğin yanında gidecek en iyi meze şüphesiz su dur. meyve suyu tüketimini şekersiz yapınız ve günde 2 bardak ile sınırlandırınız.

5. Sabahları uyandıktan sonra 1 saat içerisinde kahvaltınızı yapınız ve her 3 sat aralıkla birşeyler atıştırınız. Akşam yemeğinin ardından ise pek birşey yememeye özen gösteriniz.


6. Düşük glikemik indeksli yiyeceklerden, meyve, meyve salatası, kuru meyveler, çiğ sebzeler, zayıflama marul, yoğurt, yağı alınmış süt sütlü puding gibi besinleri tüketmeniz sizi hem tok tutar hem de fazladan enerji ve kalori bindirmesi yapmamış olursunuz. Yine sebze suları da iştah kesici ve kilo verdirici özelliklere sahiptir.

7. Karmaşık kalori hesaplama gereçleri ve yöntemleri kullanmak yerine yiyecekleri ve içecekleri içerdikleri kalori miktarlarına göre 1 ile 3 arası puanlayınız Puanlama yöntemiyle diyet ve zayıflama uygulamak, son dönemlerin popüler diyet sistemlerinden birisidir.

8. Zayıflama yolunda sizleri başarısız kılan alışkanlıklarını tespit ediniz. Misal olarak kimileri akşam yemeklerini çok aşırı biçimde yaparken, sabah kahvaltıına ve öğlen yemeğine gerekli ihtimamı göstermezler. Bu şekilde size kilo aldırabilecek nitelikteki alışkanlıklarınızı terk ederseniz zayıflama ve incelme yolunda önemli bir kazanım elde etmiş olursunuz.

9. Zayıflama ve diyet denemesine geçmeden evvel 7 gün boyunca ne yiyip içtiğinizi not ederek beslenme alışkanlığınızı bir deftere yazınız. Bu şekilde öğün zamanlarınızı, yediğiniz kalorili yiyecekleri, yemeniz gerektiği halde yemekten imtina ettiğiniz sebze ve meyveleri, tükettiğiniz aşırı miktardaki şeker ve şekerli maddeleri görmüş olursunuz.

10. Kilonuzu devamlı ölçünüz ve çetelesini tutunuz. İlk zayıflama hedefiniz de bir yıl önceki bulunduğunuz kilo ve ağırlık seviyesine zayıflamak olabilir. Böylece zamanla hedefi büyülterek 10 sene önceki kilonuza bile dönebilmeniz mümkündür.

“Zayıflamak için Pratik Yöntemler” için 1 yorum

  1. Merhaba arkadaşlar benim ortaokul yıllarından beri kilo problemlerim vardı ve birtürlü çare bulamamıştım.Uygulamadığım diyet programı kalmadı.Ama şimdilerde bir arkadaşımın önerisiyle kullanmaya başladığım ….. adlı zayıflama hapıyla şimdiden 5 kilo verdim ve çok mutluyum.Benim gibi kilo problemi olan arkadaşlara da denemeden karar vermeyin derim.Teşekkürler……

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.