spor aletleri ile zayıflama yöntemleri

Spor aletleri ile zayıflama yöntemleri

Spor Aletleri ile Zayıflama Yöntemleri, diğer deyişiyle zayıflama aletleri ile kilo verme tavsiyeleri ve sırları bu makalede:

1) Öncelikle zayıflama aletleri içerisinde en etkili kilo verme olanağı sağlayan Koşu bandı ile başlayalım. Koşu bandı ile zayıflamak için ortalama olarak en azından 25-30 dakika orta tempoda kullanım gerekmektedir. Bu süreç zarfında koşu bandını kullanırken özellikle bir miktar yukarı doğru eğim ile kullanmalısınız. Böylelikle koşu bandı ile zayıflama olanağı, yürüme ya da koşu egzersizlerine nazaran daha etkili olacaktır.

2) Kondisyon bisikletinin (zayıflama bisikleti) zayıflamak için kullanımı da
en az 30 dakika sürmelidir. Koşu bandına nazaran kondisyon bisikleti, eklemlere ve kaslara, kemiklere daha az baskı hissettirmektedir. Bu nedenle daha uzun mesafeli ve süreli zayıflama egzersizleri için diğer spor aletlerine nazaran çok daha kullanışlıdır. Ancak kalori yakma oranı koşu bandından biraz daha azdır.

3) Yüzme egzersizleri için başlıca kullanılan spor aleti, yüzme süngeri (swimming noodles) denilen ve özellikle dalış sırasında size daha fazla kalori harcatan hafif ve suya batmayan bir süngerdir. Yüzme antrenmanları yaparken yüzme süngeri kullanmanızı tavsiye ederim.

4) Eliptik kondisyon bisikleti, kalori harcamak için ideal bir spor aleti olarak bilinir. Özellikle de vücutta ayak koordinasyonunun gelişmesine ve eklemlere faydası olan eliptik bisiklet aleti, hem dayanıklılığı artıran hem de hızlı zayıflatan bir spor aleti olarak bilinir. Kardiyo egzersizi olarak ta eliptik kondisyon bisikleti hareketleri sağlığa faydalı bir spor aletleri ile zayıflama yöntemidir.

5) Step tahtası olarak bilinen ve aerobik step hareketleri sırasında basamak olarak kullandığımız tahtalar da kalori yakımı ve kalp atışını hızlandırır. Bir spor aleti olarak step tahtası, kullanımı ve taşınması kolay ve eğlenceli bir zayıflama aletidir.

6) Dambıllar ve diğer ağırlık ekipmanları da doğru kullanıldığında incelme ve bölgesel zayıflamada etkili bir spor aleti olarak dikkat çekiyor.

Spor aletleri alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz:


a) Öncelikle diyet ile birlikte kullanılmalıdır. Zayıflama amacı dışında kondisyon artırmak için de kullanılabilir. Hiç bir spor aleti diyet ve beslenme desteği olmadan tek başına kilo verme ve zayıflama sonucu vermez.

b) Spor aletleri ile egzersizler yapılırken en az 15 dakikalık bölümler halinde birden fazla zayıflama aleti kullanmak ve her seansta ortalama 4 değişik aletli egzersiz yapmak en hızlı zayıflama yöntemidir. Örneğin önce 20 dakika yürüyüş, daha sonra bisiklet hareketi, daha sonra 15 dakika koşu bandı ve en son da 15 dakika eliptik bisiklet egzersizi şeklinde olabilir. Böylece her seferinde vücudun değişik kasları çalışacak ve nabız yükseltilip alçaltılarak metabolizma hızı artırılacaktır. Her gün zayıflama hareketleri yapacaksanız büyük oranda step ve aerobik egzersizleri yapmanızı tavsiye ediyorum.

c) Kondsiyon çalışmalarınızı düşük ağırlıklarla yapınız. Kas yapma korkusu özellikle bayanlarda vardır. Bazı arkadaşlar kol inceltme hareketleri yaparken aşırı düzeyde ağırlık kullanıp kol kalınlaşmasına neden olabiliyorlar. Düşük ağırlıklarla çok tekrarlı zayıflama hareketleri, bölgesel incelme ve zayıflama için en ideal olanlarıdır. Böylece hem daha az yorulmuş olacaksınız hem de daha uzun süreli ağırlık çalışması yapmayı başarmış olacaksınız.

d) Koşu ve yürüyüş egzersizlerinde Ayak Ağırlığı adı verilen yarım kiloluk yada 1 kiloluk ayaklara bağlanan ağırlıklardan kullanınız. Zaman içerisinde hem kondisyonunuz artacak hem de egzersizle ekstra kilolarınızı kolayca vermiş olacaksınız.

e) Şayet zayıflamak için bir diyet listesi uyguluyorsanız daha fazla dayanıklılık ağırlıklı egzersizler yapınız. Dayanıklılık egzersizleri daha fazla kalori yaktırır. Buna ek olarak zamanla egzersiz programınızı ağırlaştırın ki vücudunuzun kalori harcama miktarı ve kondisyonu artsın.

“spor aletleri ile zayıflama yöntemleri” için 2 yorum

  1. spor aletleri mekik aleti, bisiklet, koşu bandı vs. Bunları büyük eticaret sitelerinde bulabilirsiniz. bir araştırın aysu hanım

  2. Geri bildirim: aysu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.