Acilen zayıflamak istiyorum ama olmuyor, nasıl bir diyet uygulamalıyım

Acilen zayıflamak istiyorum ama olmuyor, nasıl bir diyet uygulamalıyım

Zayıflamak istiyorum haykırışı bu yazıyı okumanıza neden olan içerinizdeki zayıflama isteğinin dışarı yansımasıdır. Şimdi bu aşamada olan arkadaşlara, bu isteği zayıflamak için motivasyona nasıl dönüştürürüz ve nasıl bir zayıflama diyeti tercih etmeliyiz bu konularda önemli bir kaç tavsiyem olacak.

Zayıflama isteği, şayet Bulimia Nervosa veya Anoreksiya gibi hastalık derecesinde anlamsız bir zayıflama isteğinden kaynaklanmıyorsa son derece doğal bir istektir. Ancak zayıflamak istiyorum diyen kişilerin bunu başarma oranı malesef % 10 ları aşmamaktadır. Bunun nedeni ise kilo verme konusundaki isteğimizi motivasyona dönüştürememizden kaynaklanmaktadır. Peki neden zayıflamak istiyorum deyip bunu bir türlü başaramayız?

Öncelikle şişmanlığın ve aşırı kiloların nedenleri hakkında kişisel bir araştırma ve analiz yapmak gerekir. Fazla kiloların nedenleri genel olarak şu sebeplere dayanmaktadır: hareketsiz yaşam, genetik faktörler, aşırı iştah ve yeme güdüsü, hormon dengesizlikleri, sağlıksız ve düzensiz yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, metabolizma yavaşlığı…

Bu kilo almanın nedenleri arasında genetik yatkınlık haricinde diğer tüm fazla kilo nedenlerinin bir şekilde çözümü vardır:

* Fazla kilolar hareketsiz yaşama yani sedanter yaşam denilen büro yaşamı benzeri bir hayat tarzından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda yapmamız gereken şey basittir. Egzersiz ve spor ile zayıflama teknikleri, pekala mümkün bir zayıflama yöntemi olarak etkili olacaktır. Bunun için kesinlikle ağır ve yorucu zayıflama egzersizleri yapmanıza gerek yoktur. Günlük 300 kalori harcatacak şekilde 1 saatlik yürüyüş veya 300 kaloriye eşdeğer kalori harcaması sağlayan herhangi bir zayıflama egzersizi ve spor hareketleri işimizi görecektir.

*Aşırı kiloların nedenleri aşırı iştahlı olmaktan ve yeme güdüsünü kontrol edememekten kaynaklanıyorsa bu durumda yapılması gereken şey, akupunktur, bitkisel zayıflama tabletleri, telkin ve hipnoz ile zayıflama gibi duygusal yeme ve iştah güdüsünü yok edecek zayıflama yöntemleri denemekten geçmektedir.

* Hormon bozukluğu ve hormon düzeylerindeki değişiklikler de bazen şişmanlığa ve fazla kilolara neden olabilmektedir. Özellikle bazı hastalıkların tedavisinde kortizon tarzı hormonları barındıran ilaçlar, özellikle şeker hastalarında kalıcı kilo sorununa neden olabilmektedir. Şayet bir hastalığın tedavisinin ardından fazla kilo şikayeti oluşmuş ise doktorunuza gidiniz ve bu durumun bir tedavisinin olup olmadığını doktorlardan tavsiye ile alınız.

* Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve düzensiz yaşam tarzı da fazla ve aşırı kilolara neden olabilmektedir. Yediğimiz gıdaların fazla kalori ihtiva etmesi zamanla bizleri şişmanlık sorunu ile karşı karşıya bırakacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, sebze ve meyve, beyaz et, yağsız kırmızı et, süt ürünleri, balık eti gibi besinleri günlük diyet menümüzde ön plana çıkartmaktır. Olay tabi ki sadece beslenme ile alakalı değildir. Uykusuz kalmak veya uyku kalitesi düşüklüğü, alkol tüketimi de aşırı kiloların alımını tetikleyen faktörlerdir. Bu tür alışkanlıklarınız var ise zayıflamak için bunların terk edilmesi de gerekmektedir.


* Özellikle 25 li yaşlardan sonra vücut metabolizması yavaşlamakta ve günlük kalori yakma düzeyi azalmaktadır. O nedenle gençlikte sürdürülen beslenme alışkanlıkları orta yaşlarda da devam ettirilirse bu durumda yıllık ortalama 1 kilo alınır. O da 40 lı yaşların başlangıcında kalıcı kilo problemi olarak karşımıza çıkar. Bundan kurtulmanın yolu da metabolizmayı hızlandıran egzersizler, çaylar, yiyecekler, içecekler, besinler, meyveler ve sebzeler den azami ölçüde faydalanmaktan geçmektedir.

* Anne ve Babadan çocuğa geçen obezite genleri de aşırı kilolara neden olabilmektedir. Böyle bir riski olan kişilerin çocukları, bebeklikten başlayarak düzenli ve sağlıklı beslenme ve spor ile takviye edilmelidir.

Gördüğünüz gibi zayıflamak istiyorum kelimesinin arkasında yatan gerçekler çok yönlüdür. Yani siz zayıflamak istiyorum ama bunu nasıl başarabilirim diye kendinize soruyorsanız aslında neden aşırı kilolu olduğunuzu hiç analiz etmemişsiniz demektir. Özellikle kadınlar kulübü gibi forum sitelerinde bayanlar, zayıflamak istiyorum ama olmuyor, zayıflamak istiyorum ama nasıl diye haykırıp duruyorlar. Ve olmadık ilaçlara yada tavsiyelere, diyet formüllerine bel bağlıyorlar. Unutmayın ki zayıflamanın temeli kendinizi ve bedeninizi tanımaktan geçmektedir. Bu dediklerime dikkat ederseniz belkide “ilaçsız zayıflamak istiyorum” şeklindeki beklentiniz de gerçekleşmiş olur.

Etiketler: zayıflamak istiyorum, zayıflamak istiyorum acilen, zayıflamak istiyorum ama nasıl, zayıflamak istiyorum ama olmuyor, zayıflamak istiyorum diyet, zayıflamak istiyorum forum, zayıflamak istiyorum ilaçsız, zayıflamak istiyorum kadınlar kulübü, zayıflamak istiyorum ne yapmalıyım,

“Acilen zayıflamak istiyorum ama olmuyor, nasıl bir diyet uygulamalıyım” için 12 yorum

 1. Mrb lar Böbrek Rahatsızlığı olanlar İçin biraz sıkıntılı doğrudur neden?
  çünkü bu ürünleri kullandığında bol bol su tüketmen gerek e zaten böbrek hastaları suyu atamıyorlar onlar için sıkıntı burda işte
  bir erkek müşterim 27 yaşında 132,700 kg dı
  21 gün içinde 12 kg verdi ve kendini inanilmaz aktif hissediyor.tanersen1@mynet.com sorularınızı cevaplayayım.
  saygılar…

 2. sn.burak bey ben 5-6 ay herbalife kullandım .11 kilo verdim ama başladığım ilk haftadan beri taa ki bırakıncaya kadar barsak sorunları ve kanamaları yaşadım.bırakır bırakmaz düzeldim .tabi hoop kilolar geri geldi.ama şikayetlerim de sona erdi.lütfen iradenizi kullanın ve bu gibi tuzaklara düşmeyiniz

 3. ya bna yardım edin lutfen çok yerleşmiş bi kilom var kurtulamıyorum buranın admini yok mu yaa

 4. herbalife yi merak ediyorum araştırdım biraz ama tatmin olmadım daha doğrusu anlatacak birini bulamadım bana yardımcı olurmusun taner bey….

 5. mrb zayıflama konusunda bir distribütör olarak size yardımcı olabilirim herbalife ürünlerini kendimde kullanıyorum 07.01.2011 tarihinde başladım 92.600 kg dım şimdi 87.200 kg oldum bütün olay nedir biliyormusun içtiğin çay,sheke,omega3 ve lif tablet bunlar seni tok tutuyor yemek yedirmiyor haliyle az kalori armış oluyorsun böylece vucuk stoktaki yağları eritmeye başlıyor 🙂 hissetmeye başladığında accayip keyifleniyorsun 🙂

 6. yazılarınızı beğendim ama işime yarayan birşeyde bulamadım açıkcası 4 ay için de vermem gereken en az 8 kilo var yardım edebilir misiniz?

 7. Hanımlar diyet falan hepsini boş verin..Yaklaşık 10 yıllık klinik bir çalışma sonucu üretilen arkasında 40’a yakın bilim kurulu olan kesinlikle yan etkisi olmayan,bir ürün artık Türkiye’de Yediklerinizden asla vazgeçmeden kilo vermek mümkün. Ürün tamamen doğal toz şeklinde ve yemeklerden 10 dk. önce alınıyor. Şirket ülkemiz de Türk Kalp vakfı ile çalışıyor.. Yaklaşık 3 ayda 3 beden incelmek mümkün. Ürünü kullandıktan sonra bir daha kilo almanız sözkonusu değil..

 8. çok tesekkur ederım cevapladıgınız için basınızı agrıtıcam ama hep muzmu yıcem yanı baska meyvelerde yıyebılırmıyım yoksa sadece muzmu?

 9. 6 aylık bir süre bir diyet için çok uzun bir zaman. bunun yerine size zayıflamak için muz kürü yapmanızı ve şifalı çaylardan faydalanmanızı tavsiye ederim. her öğünden 2 saat sonra 1 adet muz yiyin. sabahları ve akşamları bir bardak yeşil çay için, günde de 45 dakik yürüyün. 6 ayda tığ gibi olursunuz

 10. yazılarınızı okudum cok guzel ama bunlar ya şok diyetler yada kısa süreli 6 ay sonra dugunum var ve fazlalıgımda var ben bu 6 aya yayabılecek hatta devam ettirebıleck diyet programı arıyorum daha dogrusu beslenme yöntemi başta şok diyet uygulamam gerekıyomu şimdiden tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.