Zayıflatan sebzeler-Hangi sebze türleri zayıflatır ve kilo verdirir

Zayıflatan sebzeler-Hangi sebze türleri zayıflatır ve kilo verdirir

Bitkisel zayıflama alanında özellikle sebze yiyerek zayıflamak önemli bir alternatif kilo verme yolu olarak ortaya çıkıyor. Sebzeler hem kilo almak için hem de kilo vermek için tüketilebilen bitkisel yiyeceklerdir. Burada sizler sebzelerin hangi yönde kullanılması gerektiği ve zayıflamak için ne tür sebzelerin tüketilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. İşte bu yazımız da tam olarak sebzelerle zayıflamak istiyorum diyen okurlar için oldukça faydalı fikirler verecektir.

Sebzelerin önemli bir kısmı zaten düşük kalori ihtiva etmekte ve bunun yanında, vitamin, mineral, antioksidanlar, protein ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin yiyeceklerdir. Sizlere en fazla kilo verdiren 10 adet sebzeyi listelemeden evvel zayıflama ve kilo verme amacıyla kullanılacak sebzelerin nasıl pişirilmesi ve hazırlanması gerektiği hususunda kısa bilgiler vereceğim.

Taze sebzeler ger zaman zayıflamak için tercih edilmelidirler. Özellikle dondurulmuş olanlar daha sonra tercih edilirler. Ancak konserve sebzeler ile kilo vermeyi pek tasvip etmiyoruz. Çünkü konserve yapımı sürecinde besleyici değerlerinin büyük kısmını kaybetmektedirler.

Sebze hazırlarken özellikle bir güzel yıkamalısınız. Emin olunuz ki siz almadan önce neredeyse 20-30 kişi bu sebzelere elini sürmüştür. Zaten sebzenin toplanması, taşınması ve hale ya da süpermarkete getirilmesi esnasında nereden bakılırsa en az 10 kişi bu sebzelere dokunuyor. Bu nedenle sebzeleri yıkamak gerekmektedir.

Zayıflatan sebzeleri en iyi ve kolay pişirme yöntemi buharla haşlama, ve fırında pişirmektir. Şayet zayıflatan sebze çorbası pişirecekseniz bu durumda sebzelerin suyunu sıktıktan sonra geriye kalan kısmını kaynatmanız gerekir. Bu suyu ayrıca içmenizi tavsiye ederiz.

İşte sizlere tavsiye edeceğimiz en fazla zayıflatan 10 sebze


1. Ispanak marul tere gibi yeşil yapraklı sebzeler.

2. Salatalık

3. Acı ve tatlı biber ( kırmızı ya da yeşil olması farketmez)

4. Domates ( Domates bazılarınca meyve kabul edilse de bizler sebze listemize ekleyelim)

5. Havuç

6. Taze yeşil bezelye

7. Lahana

8. Kabak

9. Patates

10. Sarımsak ve Soğan

Yukarıdaki 10 adet zayıflatan sebze listesinde brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası neden yok diye bir soru aklınıza gelebilir. Bu 3 sebze her ne kadar mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin olsa da maalesef bu sebzeler oldukça yüksek gaz yapma potansiyeline sahiptir. Özellikle mide sorunu olan kişilerin bu sebzeleri yemesi konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir.

“Zayıflatan sebzeler-Hangi sebze türleri zayıflatır ve kilo verdirir” için 9 yorum

  1. Ya canim cok sıkılıyor annemin kuzeni oldu intihar étmis şizofren hastasiydi onun icin dua edin

  2. Benim ablam doğumdan sonra 12 kilo fazlasını sigara içerek 5 ayda verdi şimdi 38 beden giyiyo

  3. 6 aylık bebeğim var ve doğumdan fazla kilolarım var. bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan fikir edinmek istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.