zayıflatan yiyecekler- kilo verdiren yiyecek ve içecekler nelerdir

zayıflatan yiyecekler- kilo verdiren yiyecek ve içecekler nelerdir

Yiyecekler gerçekten zayıflatır mı? Bir yandan sizlere zayıflama ve kilo vermenin sihirli bir iksiri olmadığından bahsederken diğer yandan da bitkilerden mucize bekliyoruz. Ancak bunu yaparken elbette dayanaklarımız oldukça bilimsel. Bir takım yiyeceklerin metabolizmayı hızlandıran etkiler oluşturduğu ve vücudun daha hızlı kalori harcamasına yardımcı olduğu bilimsel olarak ta ispatlanmış bir gerçektir. Özellikle bir takım yiyecekler ve besinler vardır ki biz bunlara zayıflatan yiyecekler adını veriyoruz, kilo verme ve zayıflamak için oldukça etkili doğal yöntemler olarak sizlere tavsiye edebilirim. Zayıflatan yiyecekler nelerdir sorusuna cevap arayacak olursak birkaç tane klasik meyve, sebze ve besin öne çıkıyor.

Greyfurt: Zayıflatan meyve olarak yıllardan beri bilinen greyfurt, adına diyetler bile icat edilmekten geri kalınmamış bir meyvedir. Greyfurtun tek başına diyet menüsü olarak sayılması, onun ne denli iyi bir zayıflatan yiyecek olduğunun açık bir kanıtıdır. ABD nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ünlü Scripp Klinikte yapılan bilimsel deneylerde yemeklerden önce yarım greyfurt yiyen deneklerin yemeyenlere nazaran 1 yılda 5 kilo daha fazla zayıfladığı ortaya çıkmıştır.

Yeşil ve Turuncu renkteki tüm sebzeler iyi bir zayıflama aracıdır. Misal olarak bak kabağı, düşük kalori içeren ve diyet liflerince son derece zengin olan bir zayıflatan yiyecektir. Bu tür sebzeler su ve fiber bakımından zengin olup sizleri çok daha uzun süre tok tutma kabiliyeti olan yiyeceklerdir. Böylece düşük kalori alarak tok gezebilirsiniz ve aşırı yemek yeme derdinden kurtulmuş olursunuz. Turuncu yiyeceklere örnek olarak mercimek ve onun çorbası, hem tok tutucu hem de yüksek oranlı diyet lifleri barındırma özelliği olan bir besin olarak her yemekten önce zayıflamak için çorba olarak içilmesi gereken bir besin maddesidir.

Baharatlar ve şifalı bitkiler: 2003 yılında Virginia Üniversitesinde (Virginia State University’) yapılan bir bilimsel çalışmada günde 1 tatlı kaşığından az tüketilen tereyağının 10 gram kilo alımını engellediği ortaya çıkmıştır. Çünkü tereyağı az miktarda kullanıldığında yemeklere çeşni katmakta ve tok tutucu özellik sergilemektedir. Keza baharatlar ve nane maynonoz gibi şifalı otlar da yemeklerde tüketildiğinde iştah kesici, açlığı bastırıcı bir niteliğe bürününmektedir.


Yemeklerde tarçın, zencefil, kırmızı biber gibi çeşni katan yiyecekler kullanılarak bir yılda 4-6 kilo arası zayıflamak pekala mümkündür. Çünkü bu tür baharatlar ve otlar, metabolizmayı hızlandırmakta ve vücut sıcaklığını artırmaktadır. Vücudun sıcaklığının artması demek daha fazla kalori harcanması manasına gelir. Dolaşım hızlanır ve hücrelerdeki mitokondri dediğimiz enerji üreten birimler daha hızlı çalışır. Baharatların ve kırmızı biber’in (red pepper) zayıflatan yiyecekler arasında sayılmasının temel nedeni, tüketildikten sonra 3 saat kadar vücut sıcaklığını 1 derece yükseltmeleri ve metabolizma hızını % 10 civarında hızlandırmasıdır.

Fındık, ceviz, yer fıstığı, çam fıstığı, badem içi gibi tohumu tüketilen gıdalar da bilinenin tam aksine zayıflatan yiyecekler arasında sayılabilir. Bir avuç dolusu çerez tabir edilen bu yiyeceklerde 165 kalori civarında bir enerji bulunmaktadır. Ancak içerdiği doğal bitkisel yağlar nedeniyle tok tutucu olması, özellikle yemeklerden 1 saat kadar önce tüketilmesi durumunda iştahı kapatan bir etki ortaya çıkartacaktır. Bu yiyecekler aynı zamanda metabolizmayı % 12 civarında hızlandırmakta ve daha hızlı bir zayıflama süreci yaşanması olanağı doğurmaktadır.

Tropikal meyveler de bol sulu ve lifli olmaları nedeniyle kilo vermek için ideal yiyecekler arasındadır. Şahsen ben ananas meyvesini çok severim ve negatif kalori etkili bu meyveyi tükettikten sonra genelde geceleri hiç bir atıştırma ihtiyacı duymuyorum. Zayıflatan yiyecekler elbette bu kadarla sınırlı değil. Sizlerin de eklemek istediği hususlar ve zayıflatan yiyecek tavsiyeleri varsa yorum yoluyla bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.