Zayıflatan Çaylar Zararları Faydaları-Zayıflama Çayları Zararlımı Faydalı mı?

Zayıflatan Çaylar Zararları Faydaları-Zayıflama Çayları Zararlımı Faydalı mı?

hamilelerde zayıflama çayları zararlı mıZayıflama çayları günümüzde bitkisel zayıflama denilince ilk akla gelen ürünlerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Çay içme alışkanlığı uzak doğuda aslında bir kültürel içecek olarak kendisine yer bulmuş ve zamanla kilo verdirici etkisi nedeniyle zayıflama çayı olarak kullanılmaya başlanmış,  oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Obezite oranlarının dünyada neredeyse en düşük düzeylerde görüldüğü ülkeler olan güney asya ülkeleri (çin, japonya, kore yarımadası) değişik çay türlerinin de en fazla tüketildiği ülkeler olarak ta dikkat çekiyor. Bu kesinlikle tesadüf olamaz. Bunun arkasında yatan şey, hiç şüphesiz kilo verdiren çayların insanların metabolizma hızını artırması ve bağırsakların yağ emilimini engellemesidir.

Bir şeyi aşırı kullanmanın değişik yan etkiler ve zararlar oluşturacağı gerçeği  zayıflama çayları için de geçerlidir. Bu yazımızda zayıflama çaylarının yan etkileri ve zararları var mı bunları konuşacağız.

Öncelikle zayıflatan çayların ABD nin gıda ve ilaç dairesi (FDA) tarafından genellikle güvenli bir zayıflama yöntemi olarak sayıldığını söylemeliyiz. Diğer yandan zayıflama çayları ABD de kola ve gazlı içeceklerden sonra en fazla tüketilen içecekler arasında 2. sırada kendisine yer buluyor.  Peki bu denli yaygın bir kullanım alışkanlığı olan bitkisel çaylar nasıl olur da insan bünyesine zarar verici duruma gelebilir?

Bitkisel Çaylar Zararlı Mı

Elbette bitkisel çayların vücuda olan faydalarının sayısı zararlarına nazaran 1 milyon kat daha fazladır. Zaten bilimsel çalışmalar da olası yan etkilerin bir elin parmaklarını geçmediğini göstermektedir. Bu yan etkiler ve zararlar da büyük çoğunlukla kişilerin yersiz ve yanlış bir şekilde bu çayları tüketmelerinden kaynaklanmaktadır.  Yine de tedbirli olmak gerekiyor. Aşağıda vereceğimiz olası yan etkiler ve zararlar kesinlikle faydalarının önüne geçmiyor.  Bu nedenle kolayzayiflama.com sitesi olarak zayıflama çaylarının kullanımına engel olmamalı diye düşünüyoruz:

Zayıflatan Çayların Olası Yan Etkileri Zararları #1:  Kafein

Özellikle yeşil çayın aşırı tüketilmesi durumunda vücudun ihtiyacından fazla kafein alımı gerçekleşmektedir. Kafeine karşı duyarlı olan bünyelerde aşağıdaki yan etkiler ve belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Huzursuzluk
 • Duyarlılık
 • Uyku Problemleri
 • İrade dışı titremeler
 • Çarpıntı
 • İştah kaybı
 • Midede rahatsızlık
 • Bulantı
 • Aşırı idrara çıkma
 • Ciltte hassasiyet

Kafein aslında vücuda pek zararı olmayan bir maddedir. Ancak kafeinin zararları konusunda çok fazla şehir efsanesi uydurulmaktadır. Bu nedenle yukarıdaki yan etkilerin geçici ve vücudun işlevlerine zarar vermeyen şeyler olduğunu hatırlatalım.

 Zayıflatan Çayların Olası Yan Etkileri Zararları #2: Mide Sorunları

Bilhassa hassas bir mideye sahip olan kişilerde çayların mide asidi salgılamasını artırdığı biliniyor. Bu konuda 1984 yılında yapılmış bir bilimsel araştırmada gastrit ve ülser geçmişi olanlarda aşırı çay içen kişilerin çaya azıcık süt veya şeker koymalarının faydalı olacağı ortaya çıkmıştır.

 Zayıflatan Çayların Olası Yan Etkileri Zararları #2: Hamileler ve Emziren Anneler

Hamileyseniz veya emziren bir anne iseniz bu  durumda yeşil çayda bulunan kafein kateşin ve tanik asit i aşırı tüketmemelisiniz. Bu enzimlerin hamilelikte bir takım sıkıntılar çıkardığını bilim insanları söylüyorlar. Diğer yandan aşırı yeşil çay tüketiminin bebeklerde nöral tüp defektine yol açtığı da bilim çevrelerince iddia ediliyor.

zayıflatan çayların zararları

Ancak aşırıya kaçmadan zayıflama çaylarının tüketilmesinin de sakıncası olmadığını söylemek mümkündür. Özellikle erken hamilelik döneminde ve hamileliğin hemen öncesinde folik asit emilimini azalttığı için kilo verme çaylatının tüketiminden kaçınılmasını kolayzayiflama.com olarak önermekteyiz.

 

 

 Zayıflatan Çayların Olası Yan Etkileri Zararları #2: Anemi ve demir eksikliği sıkıntısı olanlar


Özellikle hanımların adet döneminde kan kaybetmeleri demir eksikliği ve anemiye neden olabilmektedir. Pek çok bayanda ise kansızlık sorunu kronik bir hal alabiliyor. Zayıflama çaylarının negatif kalorili içecekler olduğunu hatırlatalım. Bu şu anlama geliyor: Zayıflama çayları kalorisiz içeceklerdir ama aynı zamanda içerisinde tannin enzimi bulunduğu için sindirim sisteminde demir, çinko, potasyum, kalsiyum gibi minerallerin emilimine de engel olabilir.  2001 yılında yapılan bir çalışmada zayıflama çaylarını çokça tüketen kişilerde demir emilimi, % 25 daha az olmaktadır.  Ancak çay tiryakilerine iyi haber olacak başka bir çalışmada da uzun süredir bitkisel çay tüketenlerde tanin enzimini etkisiz hale getiren bir tür bağışıklık sistemi gelişmektedir. Bu da bitki çayının olumsuz zararı olan kansızlığa neden olmasının da önemli ölçüde önüne geçmektedir.

Zayıflatan Çayların Olası Yan Etkileri Zararları #2:  Adet Öncesi Sendromu Yaşayanlar

Bu konu aslında tartışmalıdır. Ancak bir kısım bilim adamları adet öncesinde görülen sıcak basmaları ve karın, kasık ağrıları ile bitki çaylarının yoğun tüketimi arasında bir ilişki olduğunu savunuyorlar. Zira yeşil çay, mate çayı, ada çayı gibi çayların östrojen hormonunun seviyesini düşürdüğü bilinmektedir.

Zayıflatan Çayların Olası Yan Etkileri Zararları #2: Gençler ve Ergenlik Döneminde Olanlar

Bitki çaylarının önemli bir kısmı, sindirimi bloke etmekte ve protein, yağ, mineraller gibi boy uzamasına, bedensel gelişime doğrudan etki eden besinlerin vücut tarafından emilimi engellemektedir.  Çocukların ve gençlerin diyet veya bitkisel çaylarla zayıflama yerine egzersiz ve spora yönelmelerini öneriyoruz.

Zayıflatan Çayların Olası Yan Etkileri Zararları #2: Böbrek Taşı Olanlar

bitkisel çayların faydaları yan etkileri

Zayıflama çaylarını aşırı tüketen kişilerde böbrek taşlarının neden olduğu sancılar yoğunlaşabilmektedir.

 

Zayıflatan Çayların Olası Yan Etkileri Zararları #2: Diş sararması 

Bitki çaylarının yersiz ve aşırı tüketiminin bir diğer sonucu da dişlerde sararmalar, diş plakları, dişte kahverengi lekeler, diş tartarı gibi sorunlara yol açmasıdır. Bu nedenle bitki çayı sevenlerin en azından 24 saate 1 kez dişlerini fırçalamaları önerilmektedir.

 

“Zayıflatan Çaylar Zararları Faydaları-Zayıflama Çayları Zararlımı Faydalı mı?” için 1 yorum

 1. Zayıflama çayları kilo vermek için çok faydalılar ancak dikkatli kullanmak gerekiyor. Aşırı kullanımda bağırsak tembelliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.