Zayıflatan Yağ Yakan En Etkili Bitki Çayları

Zayıflatan Yağ Yakan Bitki Çayları

Yediden yetmişe halk olarak çaya aşığız. Çaysız günümüz geçmez. Ders çalışırken, işte, ofiste, iş görüşmesinde, evde, kafede, restoranda yemekten sonra, yolculukta, sigara içerken, sabah kahvaltıda neredeyse günümüzün her anında çay keyfi yapmadan edemeyiz. Tabi artık bu çay keyfi sadece siyah çay için geçerli değil. Ancak son dönemlerde artık hepimiz farklı çayları da dener olduk. Özellikle sallama çay poşeti sektörünün gelişimi ile artık neredeyse her bitkinin yaprağı, sapı kökü derken çayının tadına bakmış oluyoruz. Bu çaylar sadece keyif için mi içilir? Elbette hayır. doğal çaylar herşeyden önce sağlıklı yaşam için tüketilebilirler. Tabi bir de zayıflamak için içilebilecek bitki çayları var. Hangi bitki çayları zayıflatır bunu pek azımız bilir. Zayıflatan ve yağ yakan bitki çayları içerisinde en etkilisi olan 5 bitki çayını sizler için toparladık. Umarım kilo verme serüveninizde size bolca faydası olur.

 

Metabolizma Artırmak İçin: Yeşil Çay

Yeşil çayın çok enteresan bir özelliği var. Özellikle spor ve egzersiz yoluyla zayıflama çabanız varsa bu durumda spordan ortalama 1 saat öncesinden bir büyük fincan yeşil çay tüketmenizi tavsiye ederiz. Peki yeşil çay zayıflamak için aç karnına mı içilmeli? Spora en azından dolu mideyle girilmesi beklenmeyeceğinden aç karnına yeşil çay içmenizi tavsiye ederiz. Yemekle birlikte yeşil çayın yağ parçalayıcı etkisinin azaldığı bilinir. Bu nedenle yeşil çay yemekten öncemi sonramı içilmeli sorusunun cevabı tam ikisinin ortasıdır. İki öğün arasında en az 2 saat süre koyacak şekilde günde 4-5 kez yeşil çay içmek zayıflamak için en etkili bitkisel etkiyi ortaya çıkartır. Yeşil çayla zayıflama etkisini ençoklamak için günde ortalama 25 dk basit zayıflama egzersizleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yeşil çayda bulunan kateşin isimli bileşik sayesinde yağ dokuları parçalanmakta ve sindirim yoluyla vücuttan atılmaktadır. Özellikle göbek, karın ve basen yağları gibi vücutta kitle halinde biriken inatçı yağ dokularını eritmek için yeşil çay en etkili bitkisel çözümdür. Yeşil çay hem zayıflatıyor hem de karaciğeri çalıştırıyor.  Karaciğer yağlanmasına bitkisel çözüm arayanlar da yeşil çayın faydalarından istifade edebilirler.

Before a workout, turbocharge the fat-blasting effects by sipping a cup of green tea. In a recent 12-week study, participants who combined a daily habit of 4-5 cups of green tea each day with a 25-minute sweat session lost an average of two more pounds than the non tea-drinking exercisers. Thank the compounds in green tea called catechins, flat belly crusaders that blast adipose tissue by triggering the release of fat from fat cells (particularly in the belly), and then speeding up the liver’s capacity for turning that fat into energy.

2 haftada 1 kilo zayıflatan Çay: Oolong Çayı

Çinlilerin geleneksel bitki çayı olan oolong çayı, çin kültüründen siyah ejderha çayı olarak adlandırılır. İçerdiği kateşin nedeniyle vücuttaki yağı sanki ateşle ısıtmışçasına eritir. Çin Geleneksel Tıp Dergisinde çıkan bir makalede, sadece oolong çayı içen deneklerin 6 haftada 3 kilo zayıflama sağladıkları ifade edilmektedir. Günde 4 bardak oolong çayı içerek ve az bir göbek masajı ile birkaç haftada göbek yağlarını yakmak mümkündür.

İştah Kapatıcı Çay: Nane Çayı

Zayıflamak için daha az kalori almak şarttır. Kalori almamanın yolu ise az yiyerek zayıflamaktan geçer. Peki bu nasıl mümkün olacak? Bunun için elbette nane çayı gibi iştahı kapatan bitki çaylarından faydalanacağız. Nane koklamanın iştahı kestiğine ilişkin Journal of Neurological and Orthopaedic Medicine dergisinde yapılan bir araştırmada yine günde 4-5 bardak nane çayı içen kilolu bireylerin ortalama olarak 1 ayda 2 buçuk ila 4 kilo zayıfladıkları ortaya konulmuştur. Nane çayının kafeince zengin olduğu iddia edilir. Ancak yapılan araştırmalar kahvedeki kafeinin 4 te 1 i oranında kafein barındaran bu çaya haksızlık yapıldığı anlaşılmaktadır. Yine de geceleri uykudan evvel en az 4 saat önceden nane çayını içmeyi keserseniz uykusuzluk sorunu çekme riski en aza iner.

Yağ hücrelerinin düşmanı: Beyaz Çay

Siyah çaya nazaran daha doğal ve işlenmemiş olan beyaz çay, çay yapraklarının gün ışığında doğal yollardan kurutulmasıyla elde edilmektedir. Hem daha doğal oluşu hem de içerdiği antioksidan miktarının çok daha fazla olması nedeniyle beyaz çay, yağ dokularının temel yapıtaşları olan adipojenleri bloke etme özelliği nedeniyle hem zayıflamak hem de sağlıklı yaşam için kullanılabilen eşsiz bir bitki çayıdır. Unutmayın ki özellikle yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerle beslenen okurlarımızın vücutlarındaki yağ seviyesi daha yüksek olacaktır. Bu nedenle beyaz çay içerek yağsız bir vücuda sahip olmak mümkün olacaktır.

Açlığı unutturan çay: Rooibos Çayı

roibos çayı, kızıl çalı adı verilen bir bitkinin yapraklarından yapılan bir bitkisel çaydır. Bu bitkinin özelliği, güney afrikada sadece dar bir bölgede doğal olarak elde edilebilmesidir. Kanser tedavisinde antimutajenik özellikleri nedeniyle afrika yerlileri tarafından ezelden beri şifalı çay olarak kullanılan rooibos çayı, içerdiği  asfalatin (Aspalathin) isimli bitkisel flavonoid enzimi nedeniyle stres hormonlarını yatıştırıcı, teskin edici ve sakinleştirici bir özellik sergiler. Özellikle stres dolayısıyla iştahı açılan ve neyi ne kadar yediğini bilmeyen kişilerin Rooibos çayı ile zayıflama süreci yaşamaları çok kolaydır. Araştırmalar göstermektedir ki stres hormonlarının neden olduğu açlık hissi, yağlanma, hipertansiyon, metabolik sendrom, kalp hastalıkları, insülin direnci ve tip 2 diyabet gibi bir çok rahatsızlık günde 2-3 fincan rooibos çayı içen kişilerde kaybolup gitmektedir. Hiçbirşey yapmadan zayıflamak için kesinlikle rooibos çayı için.

Hintlilerin Zayıflık Sırrı: Chai Masala Siyah Çayı

Hint mutfağının Latte ye benzer bir tadı olan Chai Masala Siyah Çayı, özellikle kremasız kullanıldığında sıfır kalorili bitki çayı olarak hem size kalori aldırmaz hem de gerçek manada metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle özellikle orta yaş ve üstü kişilerin muzdarip olduğu metabolizma yavaşlığı sorununa kökten çözüm oluyor. Ayrıca chai masala çayını içerken içerisine yağ yakıcı özellikleri olan hint baharatlarından ilave edilerek tüketilmesini tavsiye ederiz. Her ne kadar baharatları nedeniyle biraz keskin ve acı tada sahip bir çay olsa da Chai Masala çayı ile zayıflama çok kolay olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.